C Dili - 1. Konu

C Nedir ?

Dünyanın en popüler programlama diline hoş geldiniz!

C programlama dili, Dennis Ritchie tarafindan Bell laboratuvarlarında yaratılmıştır. PDP-11 ile Unix altında çalışmak için yaratılmış olmasına rağmen, ilgi üzerine hemen her sistemde çalışacak hale getirilmiştir.   Basitliği, oluşan kodun küçüklüğü, hızlı çalışması, ve her çeşit programlamada kullanılabilmesi, C yi popüler bir dil yapmıştır.

C, çok kestirme olması nedeni ile, yeni bilgisayarlara baslayanlar icin öğrenmesi zordur. Bir programcı, C ile üst seviyelerden, assembly'ye yaklaşan alt seviyelere kadar programlama yapabilir. C nin sağladığı bu rahatlığın yanında, tehlikeleri de vardır. Örneğin, makineyi kilitleyebilecek bir program yazmak, Pascal yada BASIC de yazmaktan çok daha kolaydır. Bir Pascal derleyicisinin fark edip uyaracağı bir hatayı, C derleyicileri fark etmeyebilir. C de, kendi başınızasınız..

Niye C?

Bu gun PC için yazilan piyasadaki yeni programların %75'i, C ile yazılıyor. Örneğin:

C, bir komite değil de, bir kisi tarafından yazılmış olduğundan, çok kullanışlı bir lisandır, fakat çok iyi tanımlanmamıştır. Daha sonra, çeşitli organizasyonlar C için standartlar belirlemiştir, örneğin ANSI-C (buna C89 da denir) , ve ISO'nun C90'u gibi. İyi tarafı, bu standartların değişiklikleri çok azdır. Halbuki iyi tanımı olan Pascal dilinin, derleyicileri birbirinden çok farklıdır, ve bir Pascal programını bir bilgisayardan diğerine getirmek zordur.. C nin taşınabilirlik referansları iyi olmasına rağmen, derleyiciler arasında farklılıklar vardır. Bu değişiklikler genellikle BIOS fonksiyonları gibi standart olmayan şeyler kullanıldığında kendini gösterir. Örneğin "getchar()" gibi bazı MS-DOS/Windows odaklı fonksiyonların aynıları Linux dünyasında bulunmamaktadır.

TANIMLAYICI İSİMLERI

Fonksiyon ve değişken isimleri, harfler ve rakamlardan oluşabilir. İlk harf ya bir harf yada alt-çizgi karakteri olmak zorundadır. geri kalanlar ise, harf, rakam yada alt çizgi olabilir. İki nokta önemlidir:

(1) Buyuk ve küçük harfler farklıdır. Bir programda "ISIM", "iSiM" ve
"isim", değişik tanımlayıcılardır.

(2) C'de, en fazla sekiz karakter önemlidir. Bir tanımlayıcı 8 karakterden uzun olabilir, fakat ilk sekizi sayılır. Bu derleyiciniz için böyle olmayabilir.

Ikinci Konuya Gider >